czwartek, 7 maja 2015

Formalności... SAK!

Steinkjer

Pracy w charakterze pielęgniarki można szukać na własną rękę lub za pośrednictwem firm rekrutujących personel medyczny. 
Samodzielne szukanie pracy, osobiście uważam za trudniejsze rozwiązanie. Jeśli masz znajomych w Norwegii tzw. miejsce "zaczepienia", to nic tylko szlifować język i jechać. 
Większość jednak wybiera rozwiązanie współpracy z firmami rekrutującymi personel medyczny, z którego również wraz z mężem skorzystaliśmy. Wybór jest coraz szerszy. Czym się kierować wybierając? W mojej ocenie lepiej jeśli jest to norweska firma. Słyszałam, że pojawiły się na rynku polskie firmy, które na samym początku żądają wpłaty kilku tysięcy złotych w zamian za załatwienie zatrudnienia. W żadnym wypadku nie podjęłabym współpracy z takim pracodawcą. 
Firma z którą my wspólnie podpisaliśmy kontrakt nie chciała od nas żadnych pieniędzy, mało tego opłaciła intensywny, indywidualny kurs norweskiego, pokrywa koszty wynajmu mieszkania oraz przeloty raz na kwartał. Współpraca z taką spółką wiąże się, w mojej ocenie z większym poczuciem bezpieczeństwa. Zyskujemy pomoc konsultanta (zazwyczaj mówiącego po polsku) w przygotowaniu potrzebnych dokumentów do nostryfikacji dyplomu, rejestracji pobytu.  

Formalności jest sporo. Zacznijmy więc od ...
  • NOSTRYFIKACJI DYPLOMU
Od 1 stycznia 2014 r. w całej Unii Europejskiej automatycznie uznawane są kwalifikacje polskich pielęgniarek i położnych, także tych które ukończyły liceum medyczne. Norwegia nie jest w UE, jedynie członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wszystkie znane mi agencje pośrednictwa pracy wymagają niestety wyższego wykształcenia. Z tego powodu oraz trudności w opanowaniu języka wiele polskich pielęgniarek decyduje się pracować poniżej swoich kompetencji jako hjelpepleier czyli opiekun medyczny.

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań zawodowych w Norwegii:



Automatyczne uznawanie kwalifikacji stanie się prostsze. Trwają prace nad wprowadzeniem Europejskiej Legitymacji Zawodowej. Ma rozpocząć działanie w 2016 roku i obejmować kilkanaście zawodów: lekarza, dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, chirurga weterynaryjnego oraz architekta. Przedstawiciele tych zawodów nie będą już musieli przedstawiać w innych krajach Unii dyplomów i zaświadczeń ani rejestrować się w izbach branżowych. Wszystkie informacje na temat ich kariery (ukończone kursy, dyplomy, staże itd.) będą wpisywane do europejskiego systemu internetowego IMI, do którego dostęp będą mieli przedstawiciele administracji krajów z całej Unii Europejskiej.


Wprowadzenie Legitymacji będzie miało jeszcze jeden skutek: mianowicie informacje o zawieszeniu w czynnościach czy dyscyplinarnym zwolnieniu w jednym kraju, w ciągu trzech dni trafią do organów uznających kwalifikacje w całej Unii.

Personel medyczny chcący podjąć pracę na terenie Norwegii zobowiązany jest do rejestracji w Statens autorisasjon kontor for helsepersonel (tzw. SAK). Poniżej przedstawiam listę dokumentów do przygotowania (informacja dostępna na http://english.sak.no/Sider/default.aspx . Niestety brak polskiej wersji językowej):

1. formularz aplikacyjny 

2. kopia paszportu (kopia potwierdzona notarialnie)

3.kopia dyplomu wraz z suplementem (jeśli uczelnia nie wydała dyplomu w języku angielskim, niezbędne jest  tłumaczenie przysięgłe i kopia potwierdzona notarialnie)

4. kopia zaświadczenia  o przebiegu pracy zawodowej oraz kwalifikacjach do wykonywania zawodu wydane przez Okręgową Izbę Pielęgniarek. (tłumaczenie przysięgłe i potwierdzenie notarialne) W celu jego wydania Izby wymagają: dowodu osobistego, prawa wykonywania zawodu, dyplomu szkoły medycznej, akt małżeństwa, świadectwa pracy, zaświadczenie o opłacaniu składek.
UWAGA! W chwili złożenia wniosku dokument ten nie może być starszy niż 3 miesiące.

5. kopie prawa wykonywania zawodu (tłumaczenie przysięgłe i potwierdzenie notarialne)

Jeśli chodzi o wniosek o uznanie kwalifikacji, SAK ma 6 miesięcy na rozpatrzenie podania. Autoryzacje wraz z numerem zawodowym (ID-nummer/Ditt helsepersonellnummer) otrzymasz pocztą.
Rejestracja w SAK jest odpłatna. Wszystko na temat opłat znajdziecie w linku 
W przeliczeniu na złotówki ( 2014 r.) koszt rejestracji wynosił 850 zł. W większości wypadków agencje pośrednictwa pokrywają koszty i składają wniosek w naszym imieniu.

Dodatkowo w trakcie rekrutacji do pracy niezbędne będą:
1. MRSA test - wymaz z nosa na nosicielstwo MRSA  (tłumaczenie przysięgłe na język angielski)
2. TB test - próba tuberkulinowa (tłumaczenie przysięgłe na język angielski)
Oczywiście wyniki muszą być negatywne i UWAGA! wynik ważny jest tylko miesiąc!
3. kopia karty szczepień (tłumaczenie przysięgłe i potwierdzenie notarialne)
4. kopia prawa jazdy (tłumaczenie przysięgłe i potwierdzenie notarialne)
5. zaświadczenie o niekaralności z krajowego rejestru karanego (wydawany przez sąd okręgowy za drobną opłatą :) Ważne 6 miesięcy. (tłumaczenie przysięgłe)

W tym i tak już przydługim poście to WSZYSTKO na temat nostryfikacji ....zachęcam do komentowania i zadawania pytań jeśli będę w stanie odpowiem od razu lub zasięgnę języka u norweskich koleżanek - pielęgniarek :)

Vi sees!


PS W następnym poście opowiem o mojej przygodzie z helsenorsk czyli jak uczyć się norweskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz